Řemeslo má v posledních letech konečně znovu zlaté dno, říká zakladatel a klíčový akcionář největší české firmy na prodej stavebnin Vít Kutnar. Společnost DEK prodá zedníkům zhruba každou čtvrtou cihlu, která se v Česku použije. Materiál sice zdražuje, ale na současný růst cen bytů podle něj velký vliv nemá.

Když ještě studoval, chodil na brigádu stavět stanici metra Invalidovna. „V devět ráno už jsme byli se zednickou partou v hospodě na pivu a v jednu se šlo dodělat to, co mělo být ten den hotové,“ vzpomíná na tehdejší pracovní morálku.

Dnešní řemeslníci se z jeho pohledu s tehdejší dobou vůbec nedají srovnávat. Rozhodně prý neplatí, že by dříve na stavbách pracovali větší fachmani. „To jen každá zkušená generace kouká s nedůvěrou na ty mladší,“ myslí si muž, který stojí v čele stavebního impéria DEK, jehož tržby se pohybují na úrovni dvaceti miliard korun ročně.

Z někdejšího mladíka, který začínal podnikat ještě během studia na stavební fakultě, se stal pravidelný účastník přehledů nejbohatších Čechů. Sám říká, že jej velmi baví, když si na svých prodejnách může povídat se zedníky a dalšími řemeslníky. A má radost, že se jim v poslední době daří.

„Práce teď mají všichni hodně a její cena roste. Pro ty, kteří to skutečně umějí, je to teď mnohem zajímavější, než dělat cokoli jiného,“ vypozoroval v hovorech se svými zákazníky.

Za každého počasí

Být živnostníkem ve stavebnictví je podle něj přitom jedním z nejtěžších povolání: „Člověk pracuje za každého počasí, v nestabilních podmínkách, každá stavba je jiná. Je to také nebezpečné,“ popisuje. Řemeslníkům by také pomohlo, kdyby stát zjednodušil administrativu s účetnictvím a daněmi.

Stavebnictví prožívá boom, vedle práce zdražují i materiály. A ještě vyšším tempem pak zdražují hotové stavby, což je v poslední době patrné zejména u cen bytů na pražském trhu. Podle Kutnara ze zdražení bytů nelze vinit cihly a maltu.

„Stavební materiál loni zdražil zhruba o osm procent, není to zdaleka tolik, o kolik rostla celková cena staveb,“ říká Kutnar.

Obecně podle něj nejvíce zdražují materiály, které jsou levné, nevyplatí se je převážet na velké vzdálenosti a nefunguje tak u nich přeshraniční konkurence. Ve chvíli, kdy se naplní kapacita lokálních výrobců, jde pak cena nahoru. Zkušenost z minulosti však ukazuje, že když stavební boom opadne, jdou ceny materiálu zase dolů.

Letos a nejspíš ani příští rok podle Víta Kutnara ovšem propad ve stavebnictví nehrozí.

Celý rozhovor o stavebnictví, příběhu firmy DEK, podmínkách pro podnikání i bezplatné kávě a snídaních pro zákazníky sledujte ve videu.

O autorovi – Robert Čásenský
Zakladatel a šéfredaktor měsíčníku Reportér. Ze 44 let života strávil podstatnou část v novinových redakcích, od eléva v Českém deníku (1993) až po šéfredaktora MF DNES (2006–2013). Pro pořad Výzva Televize Seznam připravuje každý měsíc rozhovor s osobnostmi českého byznysu.